Korkotrampki

Korkotrampki

Panowie grający klasowe/placowe, zapytam wprost – czy jest przedmiot powiązany z naszymi podwórkowymi szaleństwami, który budzi większą nostalgię?Korkotrampki były obowiązkowym wyposażeniem każdego szanującego się szczeniaka biegającego za piłką – miały dwie doskonałe zalety, które zadecydowały o ich niebywałej popularności: były tanie i powszechnie dostępne (kupowane najczęściej na targach lub bazarach).

Dawały nam namiastkę poczucia gry w profesjonalnym sprzęcie – choć praktycznych zalet z tego co pamiętam nie miały żadnych. Najmocniej utkwiła mi w pamięci gra na trawie – ślizgałem się w nich jak na lodowisku.

Alternatywą dla korkotrampek były zwykle najbardziej pospolite trampki. A ponieważ sklepów sportowych w pierwszej połowie lat 90 w Polsce nie było, tylko ktoś mający rodzinę w Niemczech (tak było na Śląsku) mógł sobie pozwolić na profesjonalne buty z wkrętami z Adidasa czy Nike’a.

Nie muszę dodawać, że zawsze taką osobę chciało się mieć w drużynie i desygnowało to wykonywania stałych fragmentów (bez różnicy na umiejętności piłkarskie)?

Korkotrampki występowały w dwóch wersjach: popularnej biedniejszej czerwono/niebieskiej:

Gumowe korkotrampki
To zdecydowanie była najpopularniejsza wersja korkotrampek.

I nieco bogatszej, trwalszej, czarnej, solidniej obudowanych gumą – o bardzo długich sznurówkach, które obowiązkowo trzeba było kilka razy przewiązać pod podeszwą:

Te wyglądały dużo bardziej profesjonalnie.
Te korkotrampki były dużo bardziej profesjonalne.

Podeszwa była zrobiona ze zwykłej gumy, którą dodatkowo błyskawicznie ścieraliśmy na betonie (bo większość boisk w Polsce lat 90 była betonowa).

Standardem więc było, że po jednych wakacjach spód naszego buta był gładziutki jak bieżnik w oponie dwudziestoletniego Żuka.

Myślicie, że to komuś przeszkadzało?

Jak z większością rzeczy, biegało się w nich, aż materiał sam zaczął nie rozpadać się ze starości 🙂

Podobał Ci się ten tekst?

Jeżeli podobał Ci się ten tekst, to mam trzy prośby:

  • Zostaw komentarz pod artykułem (to dla mnie cholernie motywujące) – napisz jakie Ty masz wspomnienie z tym tematem, z czym Ci się kojarzy, co wspominasz najlepiej. Może coś przeoczyłem lub o czymś zapomniałem?
  • Zajrzyj do naszego sklepu – znajdziesz tam koszulki z motywami z lat 90 >>> 
  • Polub Fanpage Magicznych lat 90, codziennie nowe wpisy oraz odpowiedzi na pytania o wspomnienia

Zobacz inne teksty o podobnej tematyce, może też Ci się spodobają 🙂

 

O autorze

Urodziłem się w roku 86, równiutko 3 miesiące po tym jak reaktor w Czarnobylu eksplodował światłością wiekuistą. Ubóstwiam Baldurs Gate, Heroes III i dobrą muzę z lat 90. Jestem zapalonym fanem białych majteczek Anny.

Powiązane posty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments