Jak działał pistolet do Pegasusa?

Jak działał pistolet do Pegasusa?

Przyznam, że była to jedna z najbardziej frapujących zagadek dziecięctwa.

O co chodziło?

W czasach, gdy w domach i mieszkaniach królował PEGASUS, jednym z dodatków do gier był pistolet, który umożliwiał strzelanie do celów wyświetlanych na ekranie telewizora.Technologia jak na tamte czasy kosmiczna.

Gier z pistoletem było sporo, mi najbardziej utkwiła w pamięci ta, w której strzelało się do kaczek fruwających w te i wewte – podnoszonych po ustrzeleniu przez roześmianego psa.

Gdy się nie trafiło, bezczelny kundel szydził i chichotał bezlitośnie:

Teorii na temat działania pistoletu powstało kilka, z czego najpopularniejszą był laser – wiązka odbijająca się od kaczki, miała wracać do pistoletu i sygnalizować fakt trafienia lub jego brak.

Ale skąd pistolet „wiedział” czy trafił w kaczkę?

O tajemnicy na kilka (naście?) lat zapomniałem, aż do czasu zbierania materiałów na bloga i fanpejdż. Wtedy mieliśmy tylko domysły, dzisiaj wujka Google. Znalezienie odpowiedzi zajęło kilka minut. Okazało się też, że temat nurtował więcej osób.

Więc co rzekł wujo?

Teoria z laserem była zbliżona do stanu faktycznego – w pistolecie była zainstalowana fotodioda i soczewka. W momencie strzału ekran robił się cały czarny za wyjątkiem punktu, w który trzeba było trafić. Punkt oczywiście był zsynchronizowany z fruwającą kaczką. Jeżeli ta sztuka się udała i kaczka została postrzelona – dioda wyłapywała kontrastujące światło i gra zaliczała trafienie.

Cały knif polegał na tym, że klatka obrazu, która pojawiała się w momencie strzału, trwała ok. 20 milisekund, a więc zbyt krótko, by ludzkie oko było w stanie ją dostrzec.

To co ważne: pistolet działał wyłącznie na telewizorze kineskopowym, a także musiała być zachowana odpowiednia odległość między strzelającym, a celem.

I to w zasadzie tyle.

Bardzo ciekawie (jak zawsze) materiał o tym pistolecie przygotowali chłopaki z Arnh.eu – warto obejrzeć:

Napisz swoje wspomnienia w komentarzu!

A Ty, grałeś w kaczki? Czy może jakąś inną grę na Pegasusa (z pistoletem) wspominasz lepiej? Napisz w komentarzu, to w przyszłości szkrobniemy na ten temat artykuł.

O autorze

Urodziłem się w roku 86, równiutko 3 miesiące po tym jak reaktor w Czarnobylu eksplodował światłością wiekuistą. Ubóstwiam Baldurs Gate, Heroes III i dobrą muzę z lat 90. Jestem zapalonym fanem białych majteczek Anny.

Powiązane posty

Subscribe
Powiadom o
guest

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jkm
jkm
8 lat temu

Ok, ale co Jak były dwie kaczki? Skąd wiedział do której mierzyles?

Maciek
Maciek
8 lat temu
Reply to  jkm

proste… jak byly dwie kaczki to biale kwadraty pojawialy sie na ronza ilosc czasu. Druga wazna rzecz, nie opisana w artykule to to ze podczas strzalu jeszcze byl czarny ekran „kontrolny”, Wiec jesli fotodioda wykryla po czarnym ekranie „jasnosc” (czyli trafienie w bialy prostokat (czy to kaczka czy wild gunman 😉 ), to zaliczala strzal, jesli po czarnym ekranie wykryla… nadal ciemnosc, to znaczy ze w czarny prostokat sie nie tafilo. Gdyby nie bylo ekranu kontrolnego to przy celowaniu w zarowke zawsze bysmy trafiali. Czemu pistolet nie dziala na plazmach/lcd? tez proste… brak synchronizacji. Obraz na plaskich telewizorach pojawia sie… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz
8 lat temu

Czyli kaczki odpadają na nowych tv ,typu lcd itp ?

Michał
Michał
8 lat temu

nie zgadzam się co do zachowanej odległości – pamiętam, że bezczelnie próbowałem oszukiwać i strzelałem z pistoletem przytkniętym do telewizora – działało 🙂

Przemo
Przemo
8 lat temu

Ja najbardziej lubiłem Wild Gunman – pojedynek rewolwerowców na dzikim zachodzie =)
link do filmiku z grą:
https://www.youtube.com/watch?v=ROmVSKZlRo0

Celt Petrus
8 lat temu
Reply to  Przemo

Wild Gunman wykorzystali w „Powrocie do przyszłości 2” – próbował tam strzelać młody Frodo z „Władcy Pierścieni” 😀

A w kaczki też się grało, pewnie, że tak 🙂

Celt Petrus
8 lat temu

Dokładnie ta scena! 🙂

Proszę, napiszcie coś o Powrocie… albo o Powere Rangers, czy Tajemniczych Rycerzach z Tir na Nog…. Oglądało się tego, oj ogladało! 🙂

Dziki
Dziki
8 lat temu

Można dostrzec ten 'czarny’ ekran w momencie strzału bez problemu, w zamieszczonym wideo tez, kaczka zmienia się w biały kwadrat

Michał
Michał
8 lat temu

Oj strzelało się!

Tomek
Tomek
8 lat temu

Co to knif i w jakim to języku ? Bo na pewno nie po polsku – w Słowniku Języka Polskiego nie występuje.

Bartosz Rostkowski
Bartosz Rostkowski
6 lat temu

Nie wiem czy wiecie ale jak się naciskało strzałki na padzie numer dwa to można było sterować kaczka 🙂
Przynajmniej na Nintendo 🙂