Guma Turbo

Guma Turbo

Choć 99 % postów, jakie wrzucam na fanpejdż bez wahania można uznać za kultowe (przez ogromniaste K – i mówię o rzeczach na postach, a nie postach samych w sobie:P), to są wśród nich takie, które lądują na samym szczycie piedestału.

Tak niestety jest skonstruowany świat: ktoś musi być faraonem, a ktoś musi popychać bloczki.

Przy niektórych wspominkach lekko się uśmiechniemy, przy innych westchniemy – „faktycznie, to było, pamiętam”. Ale jest grupa kilkunastu produktów na widok i wspomnienie których na policzki wstępują intensywne rumieńce, oddech zaczyna gwałtownie przyspieszać, a niejedna osoba uroni łezkę. A może nawet dwie.

Produkty, które zna każdy, które wywołują całą lawinę wspomnień.

Bez wątpienia takim produktem jest Guma Turbo, cesarzowa garmażerii polskiego, młodego, pisklęcego kapitalizmu.

O smaku, który pamiętam do dzisiaj (i nie ważne, że traciła go po kilku minutach, można było przecież dopchać kolejnymi, do maksymalnego rozciągnięcia policzków). I charakterystycznym śladem odciśniętych opon:

Rozpakowana guma Turbo
Jak wszystkie owocowe gumy, chwilę po rozpakowaniu traciła smak, ale to nie było ważne 🙂

Na czym polegał jej fenomen? Miała to „coś” co się dodawało do produktu, dla czego warto było ją kupić: wkładkę-obrazek z samochodem.

Nie poznałem nikogo, komu udałoby się zebrać wszystkie samochody. Zresztą jak to ocenić? Nie było katalogu, nie wiadomo czy ma się komplet czy nie – nie wiedzieliśmy jakie są serie, kto i kiedy je wypuszcza. Za to były emocje, gdy wybiegało się ze sklepu i z drżeniem rąk odpakowywało, mówiąc: „jesssss,  tego nie mam!”

Zdjęcia z gumy Turbo
Nie znam faceta, który nie zna gumy Turbo 🙂

Obrazków miałem pełną szafkę. Turbo przeżuwaliśmy na tony. Całe przerwy spędzaliśmy porównując i wymieniając się wkładkami. Jak nie w szkole, to na podwórku.

Sama guma była turecka (firmy KENT), oprócz Polski cieszyła się niezłym zainteresowaniem u naszych wschodnich sąsiadów. Ostatnią serię obrazków firma wypuściła w 2007 roku (i podobno do tego roku można je było kupić: źródło)

No i uroniłem łezkę.

O autorze

Urodziłem się w roku 86, równiutko 3 miesiące po tym jak reaktor w Czarnobylu eksplodował światłością wiekuistą. Ubóstwiam Baldurs Gate, Heroes III i dobrą muzę z lat 90. Jestem zapalonym fanem białych majteczek Anny.

Powiązane posty

Subscribe
Powiadom o
guest

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Majkel Nie Jordan
Majkel Nie Jordan
8 lat temu

Jak czytam Wasze wypociny to sie zastanawiam, czy przypadkiem nie bawilismy sie na jednym podworku. 😉 Domyslam sie jednak, ze wiekszosc ludzi z podobnych rocznikow ma identyczne wpomnienia. Jestem strasznym sentymentalista i mam u siebie mnostwo pamiatek z tego okresu (kolekcje obrazkow z gumy Turbo tez) 😉 Ciesze sie ze trafilem na Wasza stronke i fp. Pozdrawiam. 😉

Kamzo
Kamzo
8 lat temu

Na załączonym zdjęciu widzę niektóre z samochodów, które także posiadałem w swojej kolekcji. A który z samochodów zapadł mi najbardziej w pamięć? Oczywiście ten, gdzie przed autem leży pani w negliżu xD (wszystko jednak co powinno pozostać zakryte, ukryte zostało ;)). Pamiętam także, że były gumy, do których dołączano wkładki ze zdjęciami sprzętu wojskowego (kojarzę między innymi myśliwce bojowe). Nazywały się jakoś Laser, czy Lazer (sprawdza szybko w Google – jednak Lazer ;)), jednak nie cieszyły się taką popularnością, jak kultowe Turbo (a dlaczego, to nie wiem. Może w smaku były gorsze ;))