Tygrysia Maska

Tygrysia Maska

Odświeżając sobie kilka odcinków na YouTubie ponownie zaatakowała mnie myśl, którą już podzieliłem się przy wspomnieniach z Yattamanem. Czy nasi rodzice wiedzieli co oglądamy :P?



Fabuła Tygrysiej Maski

Naono Dante przed laty uciekł z sierocińca i wstąpił do szkoły walki zwanej Jaskinią Tygrysów. Jaskinia Tygrysów szkoli zapaśników w brutalnej i pozbawionej reguł sztuce walki.

Po zakończeniu szkolenia Naono powinien oddawać połowę zarobionych pieniędzy dla szkoły (do przekazania 50% z wpływów z każdej walki zobowiązywał go „kontrakt” z Jaskinią). Tygrysia maska jednakże decyduje się na przekazanie tych środków na swój dawny sierociniec co staje się przyczyną konfliktu.

Jaskinia Tygrysów wysyła więc kolejnych zapaśników, którzy mają za zadanie dość brutalnie przypomnieć młodemu adeptowi o zasadach na jakich działa wolny rynek.

Wspominki o Tygrysiej Masce

1. Krew krew krew

Pierwszym wspomnieniem zdecydowanie jest lejąca się na wsze strony krew. Bajka była bardzo brutalna – sucho trzaskały złamane kości, pęknięty nos był codziennością, posoka z rozciętego łuku brwiowego zalewała ring, walka za pomocą krzeseł, stolików i innych elementów wyposażenia wnętrz był standardem.

2. Odwieczny konflikt jak walczyć

Jako wychowanej jaskini tygrysów, Tygrysia Maska musiał zawsze podejmować decyzję czy walczyć fair. Oczywiście przeciwnicy stosowali najbrudniejsze chwyty, dylemat moralny snuł się przez całą długość bajki, prawość zwykle zwyciężała.

Napisałbym, że „zawsze”, lecz ostatni odcinek zaburzył fabułę pod tym względem (co, nie ukrywam, bardzo mi się podoba z dorosłej perspektywy).

Jesteście ciekawi dlaczego? Odcinek znajdziecie na samym dole wpisu.

3. Sierociniec w tle 

Główną tematyką serialu była pomoc dla dawnego sierocińca Naono – serial więc pod płaszczykiem ostrego mordobicia zaszczepiał w nas z każdym odcinkiem nowe pokłady altruizmu.



4. Ściągnie czy nie ściągnie? 

Przeciwnicy Naono oprócz spuszczenia mu soczystego wpierdolu mieli jeden główny cel – ściągnięcie mu maski. Główny bohater ukrywał swą tożsamość i działał jak prawdziwy superman – nikt w sierocińcu nie wiedział, że były wychowanek jest tym niesamowitym zapaśnikiem, w którego zapatrzone są tłumy.

Odcinki

Jeżeli chcecie obejrzeć odcinki Tygrysiej Maski – na YouTube macie wszystkie dostępne, tutaj jest pierwszy:

A jeżeli jesteście ciekawi jak bajka się zakończyła, tu ostatni. Pojedynek z Wielkim Tygrysem (czyli boss zawsze zostaje na koniec), odkrycie tożsamości i symboliczne ściągnięcie Maski, która zwalnia bohatera od moralnej odpowiedzialności i pozwala mu na bezpardonową walkę jako Nanto:

I na koniec ciekawostka: serial powstał w 1969 roku!

Podobał Ci się ten tekst?

Jeżeli podobał Ci się ten tekst, to mam trzy prośby:

  • Zostaw komentarz pod artykułem (to dla mnie cholernie motywujące) – napisz jakie Ty masz wspomnienie z tym tematem, z czym Ci się kojarzy, co wspominasz najlepiej. Może coś przeoczyłem lub o czymś zapomniałem?
  • Zajrzyj do naszego sklepu – znajdziesz tam koszulki z motywami z lat 90 >>> 
  • Polub Fanpage Magicznych lat 90, codziennie nowe wpisy oraz odpowiedzi na pytania o wspomnienia

O autorze

Urodziłem się w roku 86, równiutko 3 miesiące po tym jak reaktor w Czarnobylu eksplodował światłością wiekuistą. Ubóstwiam Baldurs Gate, Heroes III i dobrą muzę z lat 90. Jestem zapalonym fanem białych majteczek Anny.

Powiązane posty

Subscribe
Powiadom o
guest

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Toomay
Toomay
8 lat temu

Kochałem te bajkę . Dzieki za linki . Znowu sobie obejrzę . Kontynuuj stary ten fanpage . Lata 90 zawsze the best 😀

Ewa
Ewa
8 lat temu

W jednym się z tobą nie zgodzę drogi Gigi. To nieprawda, że nikt nie wiedział. Ruriko także dawna wychowanka, przyjaciółka Naoto od początku czuła, kto się chowa pod maską. Wspólnie to ukrywali. Dla dobra zapaśnika i dzieci zwłaszcza Kenty. Chłopiec przecież uwielbiał Tygrysa, a Naoto „w cywilu” tolerował. Dopiero na koniec mały chciał przeprosić Naoto kiedy ten w trakcie ostatniej walki stracił maskę i ujawnił twarz. Ale paradoksalnie to był piękny morał „Maski”. Każdy może osiągnąć sukces niezależnie od tego jakie ma korzenie.

Kris
Kris
8 lat temu

a kto wiedział o tym, że wyszła druga część http://www.filmweb.pl/serial/Tygrysia+Maska+2-1981-210820

Wojtek
Wojtek
8 lat temu

Małe sprostowanie.Główny bohater nazywał się Naoto Date?

riversedge64
riversedge64
7 lat temu

W tym roku, całkiem niedawno, Polonia 1 zakończyła ponowną emisję tego anime. I dopiero teraz obejrzałem ją w całości, bo za dzieciaka mnie jakoś nie kręciła. To niesamowite oglądać, jak wrestling pokazywany za pomocą animacji z przełomu lat 60/70 niewiele się zmienił wobec prawdziwego wrestlingu, jaki oglądało się na przełomie lat 90/00. Dziś Tygrysia Maska pewnie by była oznaczona jako program od 16 lat ze względu na brutalne sceny. Wiele zawdzięczamy Polonii 1, bo żadna inna stacja by się nie odważyła puścić takiego serialu. 🙂