Mortal Kombat – tak się powinno ekranizować gry! | Najlepsze filmy naszego dzieciństwa

Mortal Kombat – tak się powinno ekranizować gry! | Najlepsze filmy naszego dzieciństwa

Gdy twórcy filmowi decydują się na ekranizację kanonicznej gry o mordobiciu, można się spodziewać dwóch sytuacji: spektakularnego sukcesu lub sromotnej porażki. Dziękować bogom piorunów, że w przypadku dzisiejszego dzieła, zwyciężyła ta pierwsza opcja, a materiał nie podzielił smutnego losu adaptacji Street Fightera. Zapraszam Was na krótką, sentymentalną podróż z kinem akcji, które od ilości powtarzanych wyświetleń zerwało niejedną taśmę VHS. Czas odświeżyć Mortal Kombat.

Mortal Kombat – co znajdziesz w tym artykule?

W artykule znajdziesz sporą dawkę informacji o kultowej filmowej wersji  gry: odcinek, który zamieściliśmy na naszym kanale YouTube (MagiczneLata90.pl) jego transkrypcję, ponad 30 ciekawostek dotyczących filmu oraz linki do interesujących materiałów na YouTube – od reportaży z planu filmowego, poprzez wspomnienia o grach, aż po dwie fantastyczne adaptacje nakręcone po 2010 roku, które koniecznie musisz zobaczyć!

Krótko o Mortal Kombat:

Nasz materiał z YouTube:

Transkrypcja odcinka:

Gdy twórcy filmowi decydują się na ekranizację kanonicznej gry o mordobiciu, można się spodziewać dwóch sytuacji: spektakularnego sukcesu lub sromotnej porażki. Dziękować bogom piorunów, że w przypadku dzisiejszego dzieła, zwyciężyła ta pierwsza opcja, a materiał nie podzielił smutnego losu adaptacji Street Fightera. Zapraszam Was na krótką, sentymentalną podróż z kinem akcji, które od ilości powtarzanych wyświetleń zerwało niejedną taśmę VHS. Czas odświeżyć Mortal Kombat.

Plakat filmowy Mortal Kombat
Już plakat robi niezłe wrażenie.

Mortal Kombat to ekranizacja legendarnej gry arcade o tym samym tytule. Gry, która dzięki niespotykanej wcześniej brutalności,  zdobyła olbrzymią popularność wśród nastolatków na całym świecie, stając się kamieniem milowym wyznaczającym ścieżkę rozwoju gatunku.

Fabuła filmu opowiada o między wymiarowym turnieju sztuk walk, od wyniku którego zależą losy planety Ziemia.

Siły ciemności pod wodzą tajemniczego Imperatora pragną przejąć całkowitą władzę nad ludzkością. Są blisko celu, wystarczy im zwycięstwo w ostatniej, dziesiątej edycji turnieju.

Do walki staje trójka wybrańców: Johnny Cage, aktor występujący w filmach akcji, Sonya Blade, policjantka pragnąca pomścić śmierć swego partnera oraz mistrz wschodnich sztuk walki – Liu Kang. Ich sprzymierzeńcem w ostatecznej rozgrywce jest Lord Raiden, bóg piorunów. Losy całej planety, są w rękach tych trzech śmiałków i jednego (pół)boga.

Mortal Johnny Cage i Goro
Co można zrobić z okularami za 500 dolców?

Gra Mortal Kombat była prekursorem gatunku. Rewolucyjnym. Bezpardonowym. Bardzo brutalnym, o niesamowitej grywalności.

Wystarczyła jedna rozgrywka, by zawładnęła naszymi umysłami. Mortal to był Scyzoryk gier komputerowych. Każdy go znał, każdy w niego grał, każdy go ubóstwiał. Bez różnicy czy traciliśmy kilogramy bilonu w salonach z automatami, czy łamaliśmy joysticki na legendarnej Amidze. Czas oczekiwania na załadowanie gry przy wymienianie dyskietek rewanżowała krwawa rozpierducha na ekranie.

Film bardzo sprawnie „załapał” klimat gry. Udało mu się uciec od przaśności i komiczności innej i wcześniejszej adaptacji gry – Street Fightera.

Lokacje robią wrażenie. Całość jest dobrze wyważona. Sceneria jest mroczna, egzotyczna, utrzymana w klimacie fantastycznego kina akcji.

Ponadto reżyserowi udało się wepchnąć do scenariusza kilka smaczków z gameplaya, co wzbudziło entuzjazm zapalonych graczy.

Olbrzymi sukces nie byłby możliwy bez ścieżki dźwiękowej belgijskiego zespołu Immortal. Na równi z kasetą VHS, katowaliśmy poprzegrywane kasety magnetofonowe, łechcąc uszy ostrą, elektroniczną, doskonale podbijając klimat filmu muzyką.

Do dziś sceny walki w Mortal Kombat robią duże wrażenie. I o ile nad pojedynkiem Sonyi i Kano spuścimy litościwą zasłonę milczenia, to już starcie Skorpiona i Johnnego Cage’a lub Liu Kanga i Reptile’a to prawdziwe majstersztyki. Do dziś można toczyć zażarte spory, o to, która walka była lepsza i co robi większe wrażenie – chmury pyłu unoszące się podczas upadków i uderzeń w piekle czy niesamowity klimat drugiej walki.

Mi do końca życia nie da spokoju odpowiedź na pytanie – jak Johnny wydostał po zwycięstwie z tej piekielnej lokacji?

Podczas rozgrywek bardzo mocno identyfikowaliśmy się z bohaterami gry. Potrafiliśmy toczyć zażarte spory o to który z nich jest najlepszy. Zobaczenie ich na ekranie telewizora – to było niesamowite przeżycie.

I choć krytykom nie do końca podobała się gra aktorska, to ja nie byłbym taki surowy. O ile można się przyczepić do drewnianej Sonyi i lekko kijwduspkiego Liu Kanga, to kreacje Skorpiona, Sub-Zero czy Shantsunga były brylantowe. Odbiór filmu idealnie uzupełniały zbalansowane humorystyczne wtręty Johnnego i Raidena.

Mortal Kombat dzięki temu stał się tym, czy powinien – solidnym, dobrym, kinem akcji, do którego po latach wraca się z przyjemnością.

Mortal Skorrpion i Johnny Cage
GET OVER HERE!

Ciekawostki o Mortal Kombat:

  • Film otrzymał kategorię PG-13, czyli od 13. roku życia. Twórcy, chcąc uzyskać odpowiednią kategorię, wynajęli specjalnego konsultanta, który mówił, ile wulgarnych słów mogą użyć, zanim przekroczą niewidzialną barierę oraz jak mogą sprytnie wyminąć ograniczenia. W skrócie chodzi o to, że aby uzyskać odpowiedni certyfikat, nie można na ekranie pokazać śmierci człowieka. Natomiast dozwolone jest zabijanie wszelkiego rodzaju potworów. To dlatego możemy oglądać upadek Goro w przepaść, a w przypadku śmierci człowieka widzimy przebitkę na reakcję bohaterów. W kolejnych wydaniach filmu na DVD czy BluRay, niektóre ze scen pokazano nieco dokładniej
  • Paulo W.S. Andersonow (reżyser) nie miał pojęcia o efektach specjalnych, „ogarnianiu” wielkiej produkcji filmowej, sztukach walki. Mimo to tak umiejętnie szafował fachową terminologią, że udało mu się przekonać do siebie producentów. Terminy poznał, czytając książki o sztuce filmowej. Później dokształcał się… w trakcie pracy nad filmem
  • Christopher Lambert (grający Raidena), który prywatnie był wielkim fanem gry, wspomagał swym doświadczeniem początkującego reżysera. Na zakończenie zdjęć ufundował pożegnalne przyjęcie, bo budżet filmu był już wyczerpany. Ponadto zapłacił za swój przelot i noclegi w Tajlandii, bo wierzył, że jego dłuższa obecność na planie i udział w większej ilości scen przyczyni się do sukcesu filmu.
  • Na pokazach testowych widzom film się nie spodobał – uważali, że jest w nim za mało scen walki, producenci podjęli więc decyzję o „dokrętkach”
  • Lambert w części scen improwizował, dorzucając humorystyczne docinki, dzięki czemu jego Raiden jest znacznie mniej poważny niż zakładał scenariusz
  • Robin Shou (aktor grający Liu Kanga) zasugerował wdrożenie do scen walki rozwiązań znanych z Hong Kongu (gdzie triki takie były codziennością), co wybitnie wpłynęło na ich jakość. Chodziło między innymi o używanie linek wspomagających akrobacje aktorów (dłuższe skoki w powietrzu) czy sypanie pudru w miejsca uderzeń co zwiększało ich wizualną efektywność. Obecnie takie rozwiązania są już standardem w Hollywood 
  • Robin Shou był weteranem kina azjatyckiego kina akcji. To on czuwał nad choreografią dwóch najlepszych scen walki – Johnego Cage’a i Skorpiona oraz Liu Kanga i Reptile. Sceny te zostały dokręcone (!) po zakończeniu produkcji filmu. Z perspektywy czasu można uznać ten fakt za zabawny – dwie sekwencje, które zdecydowały o sukcesie filmu zostały nakręcone po zakończeniu zdjęć. 
  • Legendarne (robiące największe wrażenie) FATALITY były ważnym elementem gry Mortal Kombat. Już po wygranej walce zwycięzca mógł za pomocą wklepania skomplikowanej kombinacji klawiszy / gałki kontrolera / ruchu joysticka, dokonać brutalnego i często spektakularnego mordu na przeciwniku (napisz w komentarzu, który był najlepszy!). Podobnie jak inne ciosy z gry, te również pojawiają się w filmie (finałowa walka Shang-Tsunga, plunięcie ogniem przez Skorpiona).
  • Linden Ashby (Cage) sikał kilka dni krwią,  kiedy podczas kręcenia pojedynku ze Skorpionem otrzymał kopniaka od Chrisa Casamassa w okolice nerek
  • Skorpionowi głos podkłada współtwórca gry – Ed Boon
  • Fabuła filmu pierwotnie miała uwzględniać wątek romansu, ale ostatecznie z niego zrezygnowano. Twórcy uznali, że ten wątek odwracał by uwagę od akcji. Według tego pomysłu Liu Kang miał być zakochany w Kitanie
  • Pierwotnie walka Johnnego Cage’a i Skorpiona miała zakończyć się w lesie (a więc w lokacji, w której się rozpoczyna)
  • Kultowy soundtrack stworzył belgijski zespół elektroniczny the Immortals. Album o tytule “Mortal Kombat: The Album” powstał w latach 1993-1994 do gry Mortal Kombat. W ciągu 2 tygodni od premiery album został platynową płytą. Najsłynniejszy tytułowy utwór nosi tytuł Techno Syndrome.
  • Mortal Kombat był czwartym w historii filmem na bazie gry komputerowej, po Super Mario Bros, Double Dragon i Street Fighter. Pierwszym, który odniósł taki sukces
  • Film był kręcony w Kalifornii, Los Angeles oraz w Tajlandii
  • Przez 3 tygodnie film zajmował pierwsze miejsce na amerykańskim box office i zarobił 122 miliony dolarów
  • Krytycy doceniali film za sceny sztuk walki i atmosferę, jednak zgodnie zarzucali filmowi źle skonstruowaną fabułę, słabe dialogi i niski poziom gry aktorskiej 
  • Cameron Diaz miała grać rolę Sonyi Blade, ale ze względu na złamanie ręki w ostatniej chwili się wycofała. Rolę Johnego Cage’a miał pierwotnie grać Brandon Lee, ale nie stało się tak ze względu na jego tragiczną śmierć na planie filmu “Kruk”. Rolę zaoferowano Jean’owi Claude’owi Van Damme, ale odmówił ze względu na rolę w filmie Street Fighter
  • W rolę Raidena miał się wcielić Sean Connery, ale odmówił 
  • Chris Casamassa był na castingu do roli kaskadera ninja w filmie. Jednak spodobał się tak bardzo, że otrzymał rolę Skorpiona
  • W filmie Shang Tsung kilka razy mówi “Flawless Victory”, jednak tylko jedna walka w turnieju kończy się “kwiecistym zwycięstwem”. Jest to pojedynek Johnny’ego Cage’a z Goro. Kwieciste zwycięstwo oznacza pokonanie przeciwnika, bez otrzymania obrażeń
  • Przez lata planowano nakręcić trzecią odsłonę filmu zatytułowaną „Mortal Kombat: Devastation”. Chciano tym samym zatrzeć złe wrażenie po bardzo słabym odbiorze drugiej części
  • Franczyza działa od 1991 roku i bardzo dobrze miewa się do dziś. Wypuściła ponad 20 gier video, w tym wiele spin-offów. Ponadto filmy, komiksy i muzykę
  • Reżyser z nerwów przed premierą wykupił wycieczkę na Hawaje, aby nie oglądać ewentualnej klapy filmu. Na szczęście czekała na niego spora niespodzianka. Film zrobił furorę.

Dodatkowe materiały, filmy i ciekawostki:

Niżej znajdziesz ciekawostki, które udało nam się wyszperać na YouTube. Trochę tego jest, dlatego sugeruję zarezerwować na obejrzenie długi, niedzielny wieczór.

1. Nasz materiał z muzeum flipperów z Krakowa, gdzie można posłuchać o Mortal Kombat:


Nagraliśmy materiał na kanał z fantastycznego miejsca jakim jest Kraków Arcade Museum – czyli muzeum, gdzie, kolokwialnie mówiąc, można „pograć na automatach”. W naszym reportażu pojawia się też Mortal. Jeżeli zakradałeś się z kolegami do salonów gier – pozycja obowiązkowa 🙂

 

2. Cały film – Mortal Kombat do obejrzenia:


Jeżeli chcecie sobie odświeżyć Mortala z polskim lektorem – całość do obejrzenia za darmo na cda.pl:

 

3. Fantastyczny materiał o serii gier Mortal Kombat przygotowany przez arhn.eu


Filmów jest kilka, dotyczą kolejnych odsłon gier – koniecznie sprawdźcie playlistę! Solidnie zrobione materiały ociekające ciekawostkami. Dla fanów serii – pozycja obowiązkowa! Na kanale znajdziecie ponadto dziesiątki innych filmów ze wspomnieniami z gier z lat 90.

4. Tytułowy utwór w całości:


Wrzucam wersję 1 godzinną… bo krócej słuchać to prawdziwy grzech!

5. Relacja zza kulis (podczas kręcenia filmu) + wywiady:


Pełno smaczków z planu. Arcyciekawe!

6. Choreograf sztuk walki (dość słaba jakość):


Jak powstawała choreografia do filmu? Przepraszam za jakość, ale nic lepszego nie udało się znaleźć.

7. Kilka informacji o efektach specjalnych (słaba jakość):


Jak powstawały efekty specjalne? Niestety też w słabej jakości.

8. Trailer kinowej wersji Mortal Kombat:


A tak Mortal był reklamowany… Jest klimat lat 90!

9. Sceny wycięte z gry Mortal Kombat X łączące się w formę pełnometrażowego filmu:


Pełnometrażowa wersja wątków fabularnych z dziesiątej odsłony Mortala. Znajdziecie w nich wiele postaci, a całość jest dość zgrabnie poprowadzona. Mamy tu misz-masz wszystkich części, ja obejrzałem z przyjemnością. Niestety, część bohaterów ginie.

10. Mortal Kombat Rebirth – warto obejrzeć!


Genialnie zrealizowany film krótkometrażowy. Liczyłem, że nakręcą całość, ale się nie udało… Całkiem inne spojrzenie na klimat gry.

11. Mortal Kombat Legacy – jeszcze bardziej warto obejrzeć :)!


Seria krótkometrażowych filmów nawiązujących do tematyki Mortal Kombat Rebirth. Spotkacie w nich głównych bohaterów w nieco innych rolach. Rola Liu Kanga całkowicie odwrócona. Jest też jeden aktor z filmu z wersji 1995… Nie powiem więcej – to trzeba zobaczyć!

Pozostałe filmy z serii znajdziecie w playliście w podpowiedziach poniższego materiału.

Naprawdę, naprawdę polecam!

Sezon 1 – pierwszy odcinek:

Pozostałe odcinki znajdziecie w playliście na YouTube.

Sezon 2 – pierwszy odcinek:

Pozostałe odcinki z seonu 2 znajdziecie w playliście powiązanej z tym filmem na Dailymotion.

12. Jak zmienili się aktorzy grający w Mortal Kombat?


13. Ciekawe porównanie Mortal Kombat i Wejścia Smoka

Solidna porcja inspiracji.

Zostaw komentarz!

Jeżeli (jak ja) jarałeś się Mortalem – zostaw komentarz! Która postać była ulubioną? Jak wspominasz film? Co Ci się w nim najbardziej podobało?


źródła:

https://www.imdb.com/title/tt0113855/?ref_=ttloc_loc_tt
https://www.filmweb.pl/film/Mortal+Kombat-1995-7851/descs
https://entuzjastagier.pl/2018/02/mortal-kombat.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Mortal_Kombat:_The_Album
https://www.imdb.com/title/tt00000113855/trivia
https://www.imdb.com/title/tt0113855/locations?ref_=tt_dt_dt
https://en.wikipedia.org/wiki/Mortal_Kombat_(film)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mortal_Kombat_(film)
https://www.rottentomatoes.com/m/mortal_kombat/?search=Mortal%20Kombat

O autorze

Powiązane posty

Subscribe
Powiadom o
guest

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments